Ilustragan to cykliczny projekt Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, prezentujący twórczość ilustratorską studentów, absolwentów i wykładowców związanych z Wydziałem. Co roku ilustraganowicze realizują prace zgodnie z wybranym tematem, a efektem ich pracy jest wystawa, prezentowana w Galerii Zamostek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu oraz książka ilustrowana. Uczestnicy tegorocznego Ilustraganu zachęcają do spojrzenia na świat (po)koronawirusowy z perspektywy hasła ”Otwarci na cztery ściany”.

Może warto na nowo „oswoić” nasze mieszkania, rezydencje, szeregówki, bloki? Nadać im nowy, pozytywny akcent, przewietrzyć wnętrza ze złych emocji, obudzić wszystkie najlepsze wspomnienia, spojrzeć ciepło na codzienne domowe nawyki i tradycje – po prostu odzyskać naszą przestrzeń. I przypomnieć sobie, co sprawia, że nasze mieszkania są tak inne, tak wyjątkowe i – nawet wbrew pandemii – tak wspaniałe.

Uczestnicy wystawy: Monika Artymiak-Faron, Ada Birecka, Olga Bugała-Kamińska, Mirela Bukała, Józef Chyży, Joanna Cichosz, Dominika Czarnecka, Mateusz Domeradzki, Maria Dwojak, Natalia Grinberg, Kateryna Havrylova, Magdalena Hlawacz, Bartłomiej Karwat, Ewelina Kędzia, Paweł Klimczak, Kamila Kostrzewa, Patrycja Kostyra, Kamil Kowalski, Michał Krawiec, Nati Krawtz, Aldona Kuc, Dominika Kulka, Marina Lykho, Małgorzata Łabędź Król, Karolina Maćków, Michał Misiura, Anna Molokanova, Katarzyna Mular, Mikołaj Neronowicz, Natalia Nosova, Katarzyna Olbromska, Wit Pichurski, Aneta Pikuła, Monika Polak, Bartosz Posacki, Karolina Procajło, Paulina Ptaszyńska, Oliwia Puzon, Robotbot, Łukasz Rożański, Wioleta Rusnarczyk, Karolina Saletnik, Anastasiia Shevchuk, Agata Smolarczyk, Jagoda Szymańska, Emilia Święcka, Hanna Tretiak, Bartłomiej Trzos, Roksana Tyczyńska, Anastasiia Vodianko, Julia Węgrzynowicz, Monika Witkowska, Małgorzata Wolak, Marta Wolna, Magda Wolnicka, Klaudia Woźniak, Łucja Zaremba, Magda Zarzycka, Arina Zhushman, Aleksandra Żywicka (60 osób!).

Koncepcja i koordynacja projektu: Magdalena Hlawacz, Ewelina Kędzia, Patrycja Kostyra, Magda Wolnicka

Teksty do książki napisali: Joanna Gralak & Magdalena Schatt, Patrycja Kostyra, Nati Krawtz oraz Michał Wanke.

Partnerzy projektu: Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Drukarnia Sindruk, Antalis Poland oraz firma ECO SA, która udzieliła finansowego wsparcia wydarzeniu.

Wernisaż wystawy, a także prezentacja książki, odbędzie się 11 czerwca o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Minorytów 4)
Wystawa potrwa do 3 lipca 2021 roku.
Zapraszamy!